Blog

Kira kanununa göre, kiracı sözleşme süresi bitmeden önce, tek taraflı olarak evden çıkamaz. Ancak kiracı, ev sahibinin de kontratın erken bitmesini kabul etmesi ile çıkabilir.

Aksi takdirde, ev sahibi kontratın erken bitmesini istemiyorsa ve evin kullanılmasında bir güçlük, başka bir engel olmadığı takdirde kiracı evden çıkamaz. Eğer çıkarsa, kontratta belirlenen süre boyunca kirayı ödemek zorunda kalır. Bu nedenle kira kontratı bitmeden evden çıkılması kiracı için kazançlı bir iş olmayacaktır.

 

Uzun vadeli kazanç

Yazlık ev almanın avantajları arasında ilk sırada uzun vadeli kazanç geliyor. Eğer topraktan veya yapımı yeni tamamlanmış bir projeden yazlık ev satın alırsanız ilerleyen yıllarda iyi prim yapacağından uzun vadede büyük kazançlar elde edebilirsiniz.

Kira geliri elde edebilme

Bir sahil bölgesinden yazlık ev aldığınızı ve yılda ortalama 1 ay boyunca bu evde kalacağınızı düşünürsek, geri kalan aylarda evinizi günübirlik veya haftalık kiralayarakciddi bir gelir kaynağı yaratabilirsiniz. Evinizi güvenilir birine teslim ettiğinizde yaz sonunda ciddi paralar kazanmanız gayet mümkün.

 

Yaz tatiline para vermezsiniz

Tatil köylerinde yer alan otellere erken rezervasyon yapmadıysanız, bir aile olduğunuzu düşünürsek ciddi bir maliyetle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun yerine yazlık ev satın alırsanız yaz tatiline ekstra ve uçuk fiyatlar ödemekten kurtulmuş olursunuz.

Çocuklarınızı düşünün

Çocuklar için tatil zamanları hayatlarının en eğlenceli anılarını biriktirdikleri zaman dilimidir. Bir yazlığa sahip olursanız ve çocuklarınız tatilleri o evde geçirirse, ailecek unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.

1 hafta değil, istediğiniz kadar tatil

Tatillerinizi bir otelde veya herhangi bir ticari işletmede geçirecek olursanız, en fazla 1-2 haftanızı değerlendirebilirsiniz. Ancak yazlık eviniz olursa istediğiniz kadar tatil yapma imkanınız var.

Çevrenizi istediğiniz gibi ağırlayın

Yazlık ev almanın en iyi avantajlarından biri de çevrenizi istediğiniz zaman, istediğiniz gibi ağırlama imkanına sahip olmanız. Böylelikle aile bağlarınız daha güçlü olacaktır.

Yazlık bölgelerin değeri artıyor

Hürriyet Emlak’tan aldığımız Detaylı Emlak Endeksi verilerine göre, yazlık bölgelerin metrekare birim fiyatlarının sürekli arttığını görüyoruz. Örnek olarak Çeşme’yi alacak olursak, son 12 ayda bu ilçedeki fiyatlar 7500 TL’den 9200 TL’ye çıktı. Diğer tatil beldelerinde de aynı durumun söz konusu olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

"Yabancı yatırımcılar için Türkiye halen cazip bir yatırım destinasyonu"

Sergei Guriev, yabancı yatırımcılar için Türkiye'nin halen cazip bir yatırım destinasyonu olduğunu ifade ederek, "Batı ekonomileri, yatırımcılara yüzde sıfır yada reel manada negatif faiz getiriyor. Yatırımcılar yüksek kar arayışı içerisinde ve bu alanları bulmak kolay değil. Bu anlamda Türkiye'nin ekonomik temelleri sağlam." diye konuştu. 

Guriev, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye ile ilgili not indiriminin genel ekonomik durumla ilgili olduğunu, makroekonomik problemlerin geçici olduğuna ve düzeltilebileceğine inandıklarını, yatırımcıların genel olarak Türkiye'nin ekonomik politika yapım sürecine güvendiğini söyledi.

Türkiye ve Rusya'nın karşılıklı ilişkilerinin yeniden canlanmasının olumlu olduğunu dile getiren Guriev, şunları kaydetti:

"Rusya ile 2015 yılında ilişkiler gerildiğinde, biz bu durumun Türkiye'nin ekonomisi için yaklaşık bir puana mal olabileceğini düşünmüştük. Gerilimin uzun sürmediğini görmek olumlu. Her zaman entegrasyonu ve karşılıklı ticareti destekliyoruz. Bunu Türkiye için öngördüğümüz yüzde 3'lük büyüme tahminimize de yansıttık. Rusya ve İsrail ile ilişkilerin yeniden kurulması yatırımcılar tarafından pragmatik ve rasyonel düşüncenin ispatı olarak algılanıyor."

İlk tekne satın alınırken beklentiler yüksek olabilir bu nedenle hemen her alanda en iyisi olanı almak yerine kendi beğenilerinizi tarifleyip ihtiyaçlarınıza en uygun kayığı seçebilirsiniz. Örneğin bir sürat teknesi açık deniz balıkçı kayığı olarak kullanıldığında iyi bir performans göstermeyecektir. Ya da bir yelkenli  nehirde kullanılamaz. Bunlar çok uç örnekler fakat önemli olan nokta tek bir teknenin her durumda uygun olmayacağı gerçeğidir.

Yaşadığınız yerdeki seyre elverişli kosullara bakmaniz gerekir. Ne tip tekneler daha yaygın? Bu çevrede yaygın olarak kullanılan tipteki tekneler ikinci elde daha avantajlı olacaktır.

Tekne satın almadan önce alacağınız teknede veya bir benzerinde mümkün olduğunca fazla zaman geçirmeye çalışınız.

Çevrenizdeki bir marinayı veya denizcilikle ilgili kulüpleri  ziyaret ederek sizin satın almayı düşündüğünüz teknenin benzerini kullananlarla görüşebilirsiniz. Kullanıcılar teknelerinin iyi ve kötü yanları hakkında bilgi verirken daha açık sözlü olacaklarıdır, ayrıca size kendi teknenizi alırken dikkat edeceğiniz noktalar konusunda çok değerli bir bakış açısı kazandıracaktır. Güvenilir acentalar da size değerli bilgi ve öneriler sunabilir.

İlgilendiğiniz tip teknelerin yeni ve ikinci el ilanlarını takip ederek tekne piyasasını takip edin. Aynı özelliklerde, aynı model ve yaşlarda bile fiyatlar önemli ölçüde değişebilmekte, bu nedenle iyi bir araştırma yaparak uygun bir fiyata istediğiniz tekneyi bulmak sizin elinizde.

Araştırmanızı geniş bir marka ve model çerçevesinde yürütün, sonunda düşündüğünüzden çok farklı bir model ve marka seçimi de yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi için aşağıdaki özelliklerde yat ve tekne ilanlarını araştırabilirsiniz:

Yeni Tekneler:

Eğer bir tekneyi 5 yıldan fazla kullanmayı düşünüyorsanız ve maddi olarak bunu karşılayabiliyorsanız yeni bir tekne almak iyi bir seçenek olabilir.

Almayı düşündüğünüz tekneyle ilgili olabildiğince fazla yorum okuyun ve suda test sürüşü talep edin. Bu, teknenin tasarımı ve özelliklerine alışmanızı sağlar.

Araştırmanıza bugün YENİ TEKNELER araştırma sayfamızdan başlayabilirsiniz.

Tekne Paylaşımı

Tekne paylaşımı yeni başlayanlar için çok popüler bir yöntemdir. Bu yöntem teknenin sadece tum kayigin yatırımı değil bakım ve işletme bedellerinin de tekne sahipleri arasında bölünmesine imkan sağlar.