Blog

Uzun vadeli kazanç

Yazlık ev almanın avantajları arasında ilk sırada uzun vadeli kazanç geliyor. Eğer topraktan veya yapımı yeni tamamlanmış bir projeden yazlık ev satın alırsanız ilerleyen yıllarda iyi prim yapacağından uzun vadede büyük kazançlar elde edebilirsiniz.

Kira geliri elde edebilme

Bir sahil bölgesinden yazlık ev aldığınızı ve yılda ortalama 1 ay boyunca bu evde kalacağınızı düşünürsek, geri kalan aylarda evinizi günübirlik veya haftalık kiralayarakciddi bir gelir kaynağı yaratabilirsiniz. Evinizi güvenilir birine teslim ettiğinizde yaz sonunda ciddi paralar kazanmanız gayet mümkün.

 

Yaz tatiline para vermezsiniz

Tatil köylerinde yer alan otellere erken rezervasyon yapmadıysanız, bir aile olduğunuzu düşünürsek ciddi bir maliyetle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun yerine yazlık ev satın alırsanız yaz tatiline ekstra ve uçuk fiyatlar ödemekten kurtulmuş olursunuz.

Çocuklarınızı düşünün

Çocuklar için tatil zamanları hayatlarının en eğlenceli anılarını biriktirdikleri zaman dilimidir. Bir yazlığa sahip olursanız ve çocuklarınız tatilleri o evde geçirirse, ailecek unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.

1 hafta değil, istediğiniz kadar tatil

Tatillerinizi bir otelde veya herhangi bir ticari işletmede geçirecek olursanız, en fazla 1-2 haftanızı değerlendirebilirsiniz. Ancak yazlık eviniz olursa istediğiniz kadar tatil yapma imkanınız var.

Çevrenizi istediğiniz gibi ağırlayın

Yazlık ev almanın en iyi avantajlarından biri de çevrenizi istediğiniz zaman, istediğiniz gibi ağırlama imkanına sahip olmanız. Böylelikle aile bağlarınız daha güçlü olacaktır.

Yazlık bölgelerin değeri artıyor

Hürriyet Emlak’tan aldığımız Detaylı Emlak Endeksi verilerine göre, yazlık bölgelerin metrekare birim fiyatlarının sürekli arttığını görüyoruz. Örnek olarak Çeşme’yi alacak olursak, son 12 ayda bu ilçedeki fiyatlar 7500 TL’den 9200 TL’ye çıktı. Diğer tatil beldelerinde de aynı durumun söz konusu olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

"Yabancı yatırımcılar için Türkiye halen cazip bir yatırım destinasyonu"

Sergei Guriev, yabancı yatırımcılar için Türkiye'nin halen cazip bir yatırım destinasyonu olduğunu ifade ederek, "Batı ekonomileri, yatırımcılara yüzde sıfır yada reel manada negatif faiz getiriyor. Yatırımcılar yüksek kar arayışı içerisinde ve bu alanları bulmak kolay değil. Bu anlamda Türkiye'nin ekonomik temelleri sağlam." diye konuştu. 

Guriev, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye ile ilgili not indiriminin genel ekonomik durumla ilgili olduğunu, makroekonomik problemlerin geçici olduğuna ve düzeltilebileceğine inandıklarını, yatırımcıların genel olarak Türkiye'nin ekonomik politika yapım sürecine güvendiğini söyledi.

Türkiye ve Rusya'nın karşılıklı ilişkilerinin yeniden canlanmasının olumlu olduğunu dile getiren Guriev, şunları kaydetti:

"Rusya ile 2015 yılında ilişkiler gerildiğinde, biz bu durumun Türkiye'nin ekonomisi için yaklaşık bir puana mal olabileceğini düşünmüştük. Gerilimin uzun sürmediğini görmek olumlu. Her zaman entegrasyonu ve karşılıklı ticareti destekliyoruz. Bunu Türkiye için öngördüğümüz yüzde 3'lük büyüme tahminimize de yansıttık. Rusya ve İsrail ile ilişkilerin yeniden kurulması yatırımcılar tarafından pragmatik ve rasyonel düşüncenin ispatı olarak algılanıyor."

RE/MAX Türkiye Pazarlama ve Operasyon Direktörü Gökhan Karahan, yazlık ev alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı. 'Senede 15 gün bile kalmayacağım bir yere...' ile başlayan olumsuz cümlelerin miadının dolduğunu belirten Gökhan Karahan, yazlık alırken gayrimenkul yatırımı yapıldığının bilinciyle hareket edilmesi gerektiğini söylüyor. Karahan, yazlık ev satın almak için popüler beldeler, trend lokasyonlar, öne çıkan mahalle ve yazlık bölgeleri şöyle değerlendiyor:

İSTANBUL'A YAKIN YAZLIK EVLE HAFTA SONLARINIZI DEĞERLENDİRİN 

Üç büyük şehrin toplam nüfusunun 25 milyona yaklaştığını hesaba katacak olursak buralardan kolay ulaşılabilecek konumlardaki mülklerin değerli bir yatırıma dönüşmeleri olasılığı daha yüksek… Hafta sonlarını veya tek günlük tatilleri de bir kaçamak olarak değerlendirmek istiyorsanız, ‘Yakın yerler' olarak tanımlanan bölgelere yoğunlaşabilirsiniz. İstanbul için Sapanca Gölü çevresi ve Saros Körfezi hemen akla gelen iki bölge... Otomobille iki saate yakın sürelerde ulaşılabilecek farklı coğrafi ve iklim özelliklerine sahip bu iki bölge, İstanbulluların tatil için çok da uzaklara bakmaya ihtiyacı olmadığının birer kanıtı. 

Saros Körfezi'nde Ege'nin keyfini sürebilir, Türkiye'nin en iyi dalış lokasyonlarından bazılarında su altını keşfedebilirsiniz. Yazlık evinizden en fazla 60-70 km uzakta şirin bir Yunan sahil kasabası olan Dedeağaç'a (Aleksandrapoli) komşu olmak ve kolay "Avrupa' ziyaretlerinin tadını çıkarma şansına sahip olmak da keyifli bir ayrıcalık olacaktır. Sapanca Gölü ve çevresi ise zengin bitki örtüsü, ormanları ve göl manzarası ile farklı bir ortam sunuyor. Keyifli doğa yürüyüşleri ve bisiklet rotaları ile kendinizi yenilemek için benzersiz imkanlar sunacaktır. Bu bölgenin kış sporlarına meraklı olanlar için Kartepe'ye yakınlığı sebebiyle kış ayları için de iyi bir yatırım olacağı düşünülmesi gereken bir nokta. Ayrıca İstanbul’a yakın olan Silivri, Kumburgaz, Güzelce, Şile, Ağva ve Adalar gibi bölgeler de tercih edilecek bölgeler arasında yer alabilir.

İzmir ve çevresi 

İzmir için sayacağımız belde ve konumların çoğu, Türkiye içinde cazibe merkezi olan bölgeler olacak. Alaçatı bölgesindeki yüksek değerlerden çekinmemek finansal durumu yeterli olanlar için isabetli olabilir. Hacı Memiş Mahallesi'nin iki yıl içerisinde geldiği noktayı ve gelişimi göz ardı etmemek gerekiyor. Alaçatı Port projesinin de henüz planlanan kapsamının küçük bir bölümünün bittiğini ve süreç devam ettikçe Alaçatı bölgesinin aktif yerleşim alanının daha da genişleyeceğini de aklınızın bir kenarında tutun. Görece daha bakir ve daha uygun bütçeli bir yazlık ve yatırım imkanı arayanlar; Foça, Urla, Mordoğan, Karaburun, Gümüldür bölgesinde şanslarını deneyebilirler. Turizm gelişiminde henüz başlangıç seviyesinde olduğunu söyleyebileceğimiz bu hat orta vadede oldukça karlı bir yatarım olarak ortaya çıkacaktır. 

Emeklilik hayalini gerçekleştirmek üzere Ege’ye yerleşmeyi isteyenler için Muğla, Aydın ve Balıkesir’de iyi bir seçenek olabilir. Antalya ve Muğla’da Kemer, Kaş, Göcek, Bodrum, Marmaris ve Fethiye bölgeleri tercih edilirken, Aydın’da Kuşadası ve Didim bölgeleri çok rağbet görüyor.

AKDENİZ VE EGE SAHİL ŞERİDİ

Ülkemizin neredeyse tüm Akdeniz ve Ege sahil şeridi sadece yerel değil küresel ölçekte de değerli tatil ve yazlık konut bölgeleri. Yabancı turistlerin bölgelere olan ilgisi, dış basının, seyahat blog ve internet sitelerinin buralarla ilgili ürettiği içerikler, bölgelerin gelecekteki popülerliği ile ilgili ipuçları almak için bakılması gereken kaynaklar listesine eklemekte fayda var. Dünyanın en önemli seyahat ve tatil sitesi olarak değerlendirebileceğimiz TripAdvisor, 2015 yazının en gözde 25 tatil lokasyonu listesine Türkiye'den İstanbul ve Kapadokya'yı ekledi. Benzersiz doğal ve tarihi değeri, büyüleyici balon turları, mağaralarla bütünleşmiş taş evleri ve şarapçılık, Kapadokya/Göreme bölgesinin öne çıkan değerleri. Yer altı şehirleri ve Ihlara Vadisi paha biçilemez arkeolojik değerlerine ek olarak Hristiyanlar için dini anlamda da önem taşıyor. Doğal, kültürel, lezzet ve inanç turizminin en üst seviyede birleştiği bu bölge küresel ölçekte hak ettiği değeri kısa sürede yakalayacaktır. Bu saydıklarımız ışığında hem tatil hem de yatırım amaçlı düşünenlerin asla göz ardı etmemesi gereken bir seçenek olduğunu belirtmekte fayda var. 

Tüm dünyadan misafirler 

Yazının başında belirttiğimiz gibi yazlık ev konseptini yılda 15 gün kalınacak bir dört duvar ve çatı olarak düşünmemek gerekiyor. 2015 yılını 45 milyona yakın turist ziyareti ile kapaması beklenen ülkemizde her şey dahil tatilleri tercih edenler dışında ev konforunu tercih eden turistlerin sayısı hiç yabana atılacak cinsten değil. Bu alanda hizmet veren uygulama ve sitelerinin küresel ölçekte büyümesi, yatırımınızın kullanmadığınız zamanlarda da ciddi paralar kazanır hale gelmesini sağlayabilir. Yazlığınız kendi yıllık masrafını çıkarmasının yanında, akıllı hamlelerle ummadığınız bir gelir kapısına da dönüşebilir. 

İlk tekne satın alınırken beklentiler yüksek olabilir bu nedenle hemen her alanda en iyisi olanı almak yerine kendi beğenilerinizi tarifleyip ihtiyaçlarınıza en uygun kayığı seçebilirsiniz. Örneğin bir sürat teknesi açık deniz balıkçı kayığı olarak kullanıldığında iyi bir performans göstermeyecektir. Ya da bir yelkenli  nehirde kullanılamaz. Bunlar çok uç örnekler fakat önemli olan nokta tek bir teknenin her durumda uygun olmayacağı gerçeğidir.

Yaşadığınız yerdeki seyre elverişli kosullara bakmaniz gerekir. Ne tip tekneler daha yaygın? Bu çevrede yaygın olarak kullanılan tipteki tekneler ikinci elde daha avantajlı olacaktır.

Tekne satın almadan önce alacağınız teknede veya bir benzerinde mümkün olduğunca fazla zaman geçirmeye çalışınız.

Çevrenizdeki bir marinayı veya denizcilikle ilgili kulüpleri  ziyaret ederek sizin satın almayı düşündüğünüz teknenin benzerini kullananlarla görüşebilirsiniz. Kullanıcılar teknelerinin iyi ve kötü yanları hakkında bilgi verirken daha açık sözlü olacaklarıdır, ayrıca size kendi teknenizi alırken dikkat edeceğiniz noktalar konusunda çok değerli bir bakış açısı kazandıracaktır. Güvenilir acentalar da size değerli bilgi ve öneriler sunabilir.

İlgilendiğiniz tip teknelerin yeni ve ikinci el ilanlarını takip ederek tekne piyasasını takip edin. Aynı özelliklerde, aynı model ve yaşlarda bile fiyatlar önemli ölçüde değişebilmekte, bu nedenle iyi bir araştırma yaparak uygun bir fiyata istediğiniz tekneyi bulmak sizin elinizde.

Araştırmanızı geniş bir marka ve model çerçevesinde yürütün, sonunda düşündüğünüzden çok farklı bir model ve marka seçimi de yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi için aşağıdaki özelliklerde yat ve tekne ilanlarını araştırabilirsiniz:

Yeni Tekneler:

Eğer bir tekneyi 5 yıldan fazla kullanmayı düşünüyorsanız ve maddi olarak bunu karşılayabiliyorsanız yeni bir tekne almak iyi bir seçenek olabilir.

Almayı düşündüğünüz tekneyle ilgili olabildiğince fazla yorum okuyun ve suda test sürüşü talep edin. Bu, teknenin tasarımı ve özelliklerine alışmanızı sağlar.

Araştırmanıza bugün YENİ TEKNELER araştırma sayfamızdan başlayabilirsiniz.

Tekne Paylaşımı

Tekne paylaşımı yeni başlayanlar için çok popüler bir yöntemdir. Bu yöntem teknenin sadece tum kayigin yatırımı değil bakım ve işletme bedellerinin de tekne sahipleri arasında bölünmesine imkan sağlar.